تصاویر/مراسم تشییع پیکرهای مطهر ۹ شهید گمنام دفاع مقدس و شهید غلامرضا بیژنی/ بوشهر | ليمر
خلاصه
 
کد خبر : 107243
تاریخ ثبت خبر : دوشنبه ۱۳۹۴/۰۵/۱۹ ۱۳:۱۳:۲۷

تصاویر/مراسم تشییع پیکرهای مطهر ۹ شهید گمنام دفاع مقدس و شهید غلامرضا بیژنی/ بوشهر

یک نظر

 1. نقش آمریکا در لو رفتن عملیات کربلای ۴

  عملیات کربلای ۴ با کمک مستقیم آمریکایی‌ها در انتقال اطلاعات مربوط به تحرکات نظامی ایرانی‌ها که به وسیله هواپیماهای جاسوسی آواکس و تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده بود، در همان ساعات آغازین و با تلفات سنگین نیروهای خودی، عملیات متوقف شد.

  در خصوص کمک‌های اطلاعاتی آمریکا به عراق در مورد عملیات کربلای ۴، می‌توان به اظهارات «عدنان خیرا… » وزیر دفاع وقت عراق پس از عملیات کربلای ۴ اشاره کرد که پی‌درپی از آمریکایی‌ها برای دادن اطلاعات تشکرمی کند.

  وفیق السامرایی، رئیس استخبارات نظامی عراق در زمان جنگ در مصاحبه با نشریه الحیات اعلام کرد: «اگر حمایت غرب نبود، صدام نمی توانست جنگ علیه ایران را آغاز کند و ادامه دهد». وی نقش ایالات متحده در کمک به صدام را چنین بر می‌شمارد: «ارائه اطلاعات کامل به عراق درمورد آرایش نظامی نیروهای ایران. تشویق متحدین خود دراروپا و منطقه به اعطای کمک مالی به عراق. تحریم ایران وجلوگیری از دستیابی آن به تسلیحات و تجهیزات مدرن.»

  مارک پری، نویسنده و تحلیلگر آمریکایی در زمینه حمایت‌های اطلاعاتی آمریکا از صدام، در کتاب «کسوف؛ آخرین روزهای سیا » می‌نویسد: «وزارت دفاع آمریکا اطلاعات و مشخصات دیپلماتهای ایرانی و برنامه‌های تدوین شده برای حمله به ایران، با ذکر نقاط حساس برای بمباران، نقاط مختلف ایران را دراختیار دولت عراق قرار می‌داد.»

  مارک پری هم‌چنین می‌نویسد: «در ماه اوت ۱۹۸۶ سازمان سیا یک سیستم بسیار پیچیده و امن ایجاد کرد که واشنگتن را مستقیم به عراق وصل می‌کرد. برای دو ماه متوالی صدام از طریق ایستگاه بغداد اطلاعات مستقیمی در باره آرایش‌های نظامی ایران دریافت می‌کرد. این مرکز همچنین قادر بود اطلاعات بسیار دقیق را برای فرماندهان عراق تهیه کند. این اطلاعات برای آن داده می‌شدند که به رژیم عراق علیه ایران برتری و امتیاز بدهد. »

  براساس گزارش نشریه آمریکایی فارین پالیسی، آمریکا در جنگ ایران و عراق با وجود اطلاع از تصمیم عراق برای استفاده از سلاحهای شیمیایی، کمک‌های اطلاعاتی درا ختیار عراق گذاشت. این کمک‌ها پس از پیش‌بینی پیروزی‌های استراتژیک ایران در جبهه‌های نبرد و برای جلوگیری از پیروزی ایران در اختیار عراق گذاشته شد. البته حمایت‌های اطلاعاتی آمریکا از رژیم بعث صدام، نه در عملیات کربلای ۴ که پیش از آغاز جنگ نیز انجام شده بود.

  براساس اسناد منتشر شده، آمریکا اطلاعات حساس نظامی ایران را که از طریق ملاقات با رجال سیاسی و نظامی مخالف انقلاب گرد‌آوری می‌کرد، از سوی عربستان سعودی به دست سازمان اطلاعات عراق می‌رساند. در گزارشی که ۱۹۹۷ به وسیله دانشگاه فلوریدای آمریکا منتشر شد، نیروی هوایی آمریکا، در سپتامبر ۱۹۸۰، پنج فروند هواپیمای شناسایی آواکس را برای شناسایی عملیات هوایی ایران و اطلاع‌رسانی به ارتش عراق، به عربستان سعودی منتقل کرد.

در تلگرام منتظر شما هستيم
کانل خبری لیمر