خلاصه
 
کد خبر : 116026
تاریخ ثبت خبر : چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۵/۰۶ ۱۲:۲۲:۵۳

دکتر ایرج مزارعی:

ساختار شکننده امنیت در قاره سبز

لیمر:مدتی است که قاره سبز شرایط امنیتی مناسب ندارد و عملا روزگار ناخوشی را سپری میکند و بحران های کنونی در اروپا نقاط ضعف عمده اتحادیه اروپا و سازمان نظامی و امنیتی کشورهای اروپایی چون ناتو را برجسته می‌کند و به نظر می اید این کشورها برای چنین شکلی از بحران که ممکن است در آینده گریبان‌گیر اروپا شود، آماده نیستند.
مدتی است که مردم اروپا از ناامنی مهمتری در درون کشورهایشان رنج می برند و دولت هایشان پاسخ مناسبی برای این ناتوانی و ضعف امنیتی ندارد. آنچه بر ملت اروپا فشار آورده است وحشت مردم از ضعف ساختار امنیتی دولت هایشان با وجود هزینه کرد بودجه های میلیارد یورویی در ابعاد ملی و فرا ملی در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو بوده است.
حوادث متعدد خشونت و کشتار با انگیزه های تروریستی، روانی، نژادی و …. در کشورهای اروپایی چون بلژیک، فرانسه و آلمان ، ضعف امنیتی را در این کشورها آشکارتر می سازد. این درحالی است که این کشورهای عضو ناتو مدعی تأمین امنیت منطقه ای و بین المللی در چارچوب ناتو برای کشورهای جهان هستند.
حمله تروریستی نیس در فرانسه و حمله اخیر در مونیخ آلمان فارغ از هر انگیزه ای این پتانسیل را داشت که امنیت داخلی فرانسه و آلمان را زیرسوال برده و شکننده نشان دهد. برخلاف شعارهای دولتمردان غربی مبنی بر وجود ساختار مستحکم امنیتی و اطلاعاتی در کشورهای اروپایی، به شدت این ساختار ضعیف و شکننده است . چراکه بودجه آنها بیشتر صرف نظامی گری ناتو و همراهی دولت انها با دولت ایالات متحده آمریکا بوده و کمتر به ساختار داخلی سیاسی کشورهای عضو توجه کرده است .
به عنوان مثال با وجود افزایش نیروهای امنیتی پلیس در فرانسه، به علت ضعف ساختاری و شکننده امنیت داخلی فرانسه امکان جلوگیری از حمله تروریستی به وجود نیامد و اگرچه دستگاه اجرایی فرانسه در پی حملات ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ فرانسه که منجر به کشته شدن ۱۳۰ نفر شد، طی حکمی اقدام به برقراری وضعیت فوق‌العاده در کشور کرد و وزیر کشور فرانسه برای تأمین امنیت مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا موسوم به یورو ۲۰۱۶ بیش از ۹۰ هزار نیروی پلیس، سرباز و مامور امنیتی خصوصی را در این کشور مستقر کرد، اما در نهایت در حمله تروریستی نیس، وضعیت اضطراری به مدت سه ماه دیگر تمدید شد و ناکامی فرانسه در تامین امنیت کشورش پررنگتر شد .

« جورج فنچ » رئیس کمیسیون تحقیق پارلمانی درباره حملات سال ۲۰۱۵ در اظهاراتی اعلام کرده برای جلوگیری از حملات تروریستی در
فرانسه لزوم اصلاح اساسی سرویس‌های اطلاعاتی و واحدهای مداخله و همچنین سخت‌تر شدن قوانین قضایی برای افراد محکوم به دلایل تروریستی باید بیشتر شود .
به موازات این ناامنی در فرانسه اکنون در مرزهای اتریش و آلمان نیز تدابیر امنیتی برقرار شده و اتریش تدابیر امنیتی خود را در ایالت‌های همجوار مرز با آلمان افزایش داده و نیروهای نخبه خود به نام کبرا را در حالت آماده باش قرار داده است.
اما نیروهای امنیتی تا چه مدت توان و امکان ادامه وضعیت اضطراری برای تأمین امنیت شهرها و کشورهای اروپایی را از حملات تروریستی و یا گاه حمله روانی و نژادی خواهند داشت؟ امتحانی که اخیرا پلیس امنیتی چندبار از آن سرخورده شده و منجر به نارضایتی شدید مردم شده است که عملا زمینه نارضایتی مردم اروپا از بزرگترین سازمان نظامی جهان را فراهم کرده است .
دکتر ایرج مزارعی
کارشناس روابط بین الملل

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد

در تلگرام منتظر شما هستيم
کانل خبری لیمر