خلاصه
 
کد خبر : 116892
تاریخ ثبت خبر : شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ ۱۱:۳۱:۰۶

افزایش چشمگیر خطای پزشکی؛

تپش بالای بیماران بوشهری زیر دست جراحان/ فروپاشی دیوار اعتماد مردم به درمان استان

لیمر:روزانه خبرهای ناخوشایندی از این قصور فرشتگان جان، به گوش می رسد که به تعبیر خودشان تفاوت بین خطاهای پزشکی و قصور پزشکی وجود دارد، خطای پزشکی می‌تواند اتفاق بیافتد و امری بدیهی است.

 

به گزارش لیمر :جان آدمی در قرآن از اهمیت زیادی برخوردار است، علی‌رغم آنکه قرآن انسان را خلیفه‌الله خوانده است جان یک فرد برابر با ارزش جان همه افراد عنوان کرده است و در آیات دیگری کشتن انسان‌ها به غیر حق نفی شده است.

 از این رو می‌توان نتیجه گرفت جان و حیات انسانی از حرمت فراوانی برخوردار است، جان های که برخی مواقع به ناحق توسط پزشکان گرفته می شود.

افراد جامعه معمولا برای پزشکان عزت و احترام خاصی قائل اند اما اعتبار اجتماعی این منجیان جان بیماران به این معنا نیست که آن ها هرگز مرتکب اشتباه نخواهند شد. پزشکان گاهی اوقات اشتباهاتی می‌کنند که پی‌آمدهای بسیار خطرناک و جبران‌ناپذیری برای بیماران به همراه دارد.

آمار قربانیان خطاهای پزشکی در کشور بالا است، جراحی پای سالم، جا گذاشتن وسیله جراحی در بدن بیمار، مرگ بیمار بر اثر نبودن جراحی که او را عمل کرده است، تشخیص نادرست عارضه و….، از جمله قصور پزشکی هستند که در این برهه زمانی چشم گیر بوده است.

تمام وقت نبودن حضور استادان در بیمارستان ها یکی از عوامل خطاهای پزشکی

یکی دیگر از عوامل اصلی وقوع و رواج خطاهای پزشکی در کشور ما، تمام وقت نبودن حضور استادان در اورژانس‌ها و درمانگاه‌های بیمارستان‌های آموزشی و نبود امکانات درمانی مناسب و کافی است. خطاهای پزشکی در تمام دنیا به ‌عنوان یکی از چالش‌های مهم نظام سلامت و براساس آمار موجود خطاهای دارویی شایع‌ترین نوع خطاهای پزشکی در کشور محسوب می‌شوند و بنا بر گمانه‌زنی‌ها سالانه هزاران بیمار به دلیل اشتباهاتی که پزشکان در اتاق جراحی یا در تجویز دارو مرتکب می‌شوند، جان خود را از دست می‌دهند.

آمریکا در بین کشورهای پیشرفته جهان، بدترین آمار خدمات پزشکی و خطاهای پزشکی را دارا است. همچنین آمار اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که ۲۳درصد مردم اعلام کرده‌اند که به صورت مستقیم خود یا خانواده‌شان درگیر یک خطای پزشکی شده‌اند. ۱۸درصد این افراد به مشکلی جدی برخوردند و ۱۱درصد با عوارض مصرف داروی اشتباه مواجه شدند. آلمان و مجارستان را می‌توان بهشت پزشکی و بیمارستانی جهان نام برد کشورهایی که خطای پزشکی در آن ها به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

خطاهای فاحشی که با وجود پیشرفت های چشم گیرعلم و تکنولوژی نوین باز نیز به وفورمی شنویم، اشتباهاتی که خیلی از پزشکان به راحتی از کنار آن که جان و سلامتی انسان می باشد می گذرند و باعث تخریب اعتماد مردم به این قشر می شود.

روزانه خبرهای ناخوشایندی از این قصور فرشتگان جان، به گوش می رسد که به تعبیر خودشان تفاوت بین خطاهای پزشکی و قصور پزشکی  وجود دارد، خطای پزشکی می‌تواند اتفاق بیافتد و امری بدیهی است. میزان قصور پزشکی و ارتباط آن با مرگ بیمار است زیرا قصور پزشکی ناشی از سهل انگاری پزشک مربوطه در رسیدگی به بیمار بوده که در نهایت منجر به مرگ او می‌شود در حالی که اگر این قصور اتفاق نمی افتاد چه بسا آن بیمار زنده می ماند.

Image result for ‫خطای پزشکی‬‎

قصوری که در امسال به وفور در استان خودمان شاهد آن بوده ایم که به چند مورد آن اشاره می کنیم.

در اردبیهشت ماه “محمدمهدی” ۵ ساله با اسهال و استفراغ به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر مراجعه و پس از ویزیت اولیه که به دلیل اشتباه پزشکی در تزریق آمپول عنوان شد بیمار به کما و با مرگ مغزی مواجه شد.

در مردادماه عمل جراحی لوزه روی پسر بچه ۹ ساله برازجانی که خانواده وی بعد از چند روز متوجه می شوند تکه‌ای از بانداژ پانسمان هنگام حالت تهوع بالا می‌آورد و مشخص می‌شود که هنگام عمل جراحی، پانسمان در گلوی این کودک جا مانده است.

در شهریورماه “رویا” دختر بچه سه ساله از تنگ ارم بر اثر عقرب گزیدگی و به دلیل تزریق دیر هنگام پادتن در بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر‌ جان باخت.

ابتدای دومین ماه پاییز همین آبان ماه امسال، مادری که در انتظار تولد و آغوش گرفتن نوزادش بود در بیمارستان پایگاه هوایی در اثر قصور پزشکی به آرزوی نه ماهه خود نرسید و جان داد و بسیاری موارد دیگر از این قبیل.

از این دست قصورات از شمارش انگشتان گذشته است بر اساس آخرین آمار بیشترین شکایات از جامعه پزشکی به ترتیب مربوط به جراحی زنان، پزشکان عمومی، دندانپزشکان، ارتوپدی و جراحی عمومی بوده است که این روند در شش ماهه اول سال جاری نیز به همین شکل بوده است.

۱۳ هزار پرونده خطای پزشکی در سال

محسن خلیلی قائم مقام معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی ایران می گوید: سالانه ۸۰۰ میلیون خدمات پزشکی به مردم ارائه می شود که در حدود ۱۲ تا ۱۳ هزار پرونده مربوط به خطاهای پزشکی در کشور تشکیل می شود. همچنین براساس آمارها میزان شکایات پزشکی در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ رشد ۵ درصدی داشته است.

به جز اشتباهات و خطای پزشکان نبود امکانات پزشکی و کمبود دستگاه ها مزید علت شده است که در بسیاری موارد این بهانه ای برای پزشکان به حساب آید و بیماران در بسیاری از موارد به استان های همجوار مراجعه می کنند و به غیر از بحث بیماری از لحاظ اقتصادی نیز در مضیقه قرار می گیرند.

پزشکانی که آزمایشات خود را بر روی مردمان مناطق محروم انجام داده و بعد از چند سال تجربه و کسب علم به دیگر استان ها کوچ می کنند.

متاسفانه در بسیاری از موارد به شکایات بیماران ترتیب اثر داده نمی شود و بستگان متوفی یا نقص عضو سالیان سال باید برای اثبات حق خود بدوند زیرا برخورد ناحق با تخلف رخ داده و عدم پیگیری قضایی باعث می شود که پزشکان نگرانی از مجازات خود نداشته باشند.

………………………

گزارش: عذرا شباب

گام نیوز

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد

در تلگرام منتظر شما هستيم
کانل خبری لیمر