اولین جشنواره علمی گردشگری نجوم طبیعت در استان بوشهر برگزار می شود | ليمر
خلاصه

به مدت سه روز؛

اولین جشنواره علمی گردشگری نجوم طبیعت در استان بوشهر برگزار می شود

لیمر:اولین جشنواره علمی گردشگری نجوم طبیعت به میزبانی اتحادیه انجمن های نجوم و رصد خانه مهر استان بوشهر با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان برگزار خواهد شد.

به گزارش لیمر :مدیر اطلاع رسانی و روابط عمومی اولین جشنواره نجوم و طبیعت گفت: اولین جشنواره علمی گردشگری نجوم طبیعت به میزبانی اتحادیه انجمن های نجوم و رصد خانه مهر استان بوشهر با همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان اجراء خواهد شد.

ابراهیم حیات زاده اظهار داشت: این جشنواره در تاریخ یکم دی ماه به مدت سه روز در سواحل استان بوشهردر روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه برگزار خواهد شد.
وی با بیان اینکه در این برنامه یکصد پنجاه نفر از دبیران سراسر کشور که همگی سرگروه های دروس علوم تجربی ،زمین شناسی و مدیران پژوهش سراهای معین می باشند حضور خواهند داشت افزود: این دوره در دل طبیعت و کاملا به صورت کمپینگ خواهد بود.
حیات زاده ضمن اشاره به اینکه پس از برگزاری جشنواره کاوشگران آسمان که ویژه دانش آموزان متوسطه اول و دوم می می باشد و برای اولین بار در سطح کشور صورت پذیرفت تصریح کرد: با پیگیری های مستمر حسن باعبانی مدیر رصدخانه مهر استان بوشهر و اتحادیه انجمن های نجوم استان طرح آموزش معلمان ایران تدوین و به وزارت آموزش و پرورش ارائه گردید .

 

وی گفت: با توجه به ویژگی های خلاقانه این برنامه در امر آموزش معلمان کشور و تربیت مدرسان نجوم جهت پیگری امر آموزش این دانش زیبای آسمانی در سراسر کشور مورد موافقت قرار گرفت و مجوز برگزاری آن برای اولین بار در سطح کشور و به میزبانی استان بوشهر صادر گردید.

مدیر اطلاع رسانی و روابط عمومی اولین جشنواره نجوم و طبیعت با بیان اینکه دوره های آموزش نجوم در پنج بخش رصدبرگزار می شود خاطر نشان شد: دست ساخته های نجومی، مباحث تئوری، ابزار شناسی و خانه ی ما زمین طراحی شده است که این پنج بخش در قالب دوره متمرکز آموزش داده خواهد شد.

حیات زاده ادامه داد: در رصد آسمان معلمان، ضمن آشنایی با آسمان و اصول پیمایش آن، به رصد سیارات، ستارگان، ماه، خورشید، صورت های فلکی و اجرام عمقی می پردازند.

وی ضمن اشاره به اینکه طرح زدن از مشاهدات چه با چشم و چه با استفاده از ابزار در دنیای نجوم یکی از مهم ترین مراحل یادگیری می باشد افزود: پروژه ی جهانی You are Galileo   یکی از معروف ترین پروژه های جهانی در این زمینه است و ژاپنی ها اقدام به طراحی فرم های مخصوصی در این زمینه نموده اند.

 

مدیر اطلاع رسانی و روابط عمومی جشنواره یا اشاره به اینکه در بخش دست ساخته های نجومی ساخت وسایل ساده و پرکاربرد نجومی هم چون تلسکوپ، زاویه یاب و خط کش نجومی آموزش داده می شد گفت: در ساخت تلسکوپ از پروژه ی جهانی Galilescope کمک گرفته شده است.
حیات زاده در مورد مباحث تئوری اظهار داشت: در این بخش مباحث مورد نیاز در نجوم مقدماتی همچون پیدایش جهان هستی، منظومه شمسی و قوانین حاکم بر آن، تاریخچه اخترشناسی و … آموزش داده می شود و  مباحث مطرح در کتاب های درسی مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.

مدیر اطلاع رسانی و روابط عمومی جشنواره خاطر نشان شد: ابزار شناسی در دو بخش تئوری و عملی مباحث مطرح می شد که در بخش تئوری، مبانی تلسکوپ، نور و انواع آن توضیح داده شد و سپس در بخش عملی کار با انواع تلسکوپ ها، انواع مقرها و هم خط کردن آن ها آموزش داده می شد.

وی با اشاره به اینکه زمین تنها جای شناخته شده ی مناسب برای زندگی انسان در حال حاضر است افزود: همراه با آموزش نجوم، مباحث محیط زیستی نیز مورد توجه بوده است در هر برنامه ی آموزشی رصدگاه، یکی از مناطق با ویژگی های منحصر به فرد طبیعی با آسمان تاریک انتخاب می شود تا همکاران ضمن آموزش مبانی نجوم و تجربه شب رصدی، اصول صحیح حضور در طبیعت را آموخته و با برپایی کمپ به صورت حقیقی مهارت زندگی در طبیعت را کسب نمایند.

در تلگرام منتظر شما هستيم
کانل خبری لیمر