خلاصه شدن تفریح جوانان بوشهری در واژه «دریا»/ اوقات فراغتی که هدر می‌رود | ليمر
خلاصه

خلاصه شدن تفریح جوانان بوشهری در واژه «دریا»/ اوقات فراغتی که هدر می‌رود

لیمر: آنچه که امروز در بوشهر رخ نمایی می کند کمبود امکانات فضای تفریحی و رفاهی برای شهروندان است، شهروندانی که همه تفریح آنها در واژه «دریا» خلاصه شده است

به گزارش لیمر:قلب تپنده هر جامعه جوانان و نوجوانان آن هستند، قشری که عاشق هیاهو و تجربه‌های جدید، پر از افکار خلاق و نو آور است، اما زمانی خلاقیت از نوجوانان و جوانان گرفته می‌شود که بستر کافی یا حداقلی برای شکوفایی آن وجود نداشته باشد.

با این حساب رابطه مستقیم بین جامعه و جوانان وجود دارد، یعنی اگر جوان شاداب بود جامعه شادابی داریم و اگر عکس این بود جامعه ما دچار انزوا است؛ شهر هم یک جامعه است، جامعه‌ای به تعداد شهروندان. با این حال سوال‌هایی به وجود می آید که یک شهر ایده آل چگونه است؟ معیارهای شهر خوب چیست؟ آیا تمامی رده سنی می‌توانند در شهر زندگی آرام یا پر تب و تاب خود را داشته باشند؟

این اوقات فراغت بیشتر در تابستان رخ می‌نماید و جوان این را دریچه‌ای برای ماجراجویی و وارد دنیای جدید شدن می‌داند. این دنیای جدید از کار کردن کنار تعمیرکار ماشین تا رفتن به کلاس ریاضیات و رشته های ورزشی می‌تواند باشد.

عدم استفاده صحیح از ساحل بوشهر برای پر کردن اوقات فراغت

البته با گرمای بی حد و اندازه بوشهر بیشتر جوانان دوست دارند این دنیای جدید زیر سقف باشد و سیستم خنک کننده هم داشته باشد. شهر بوشهر در جوار یک نعمت خدادادی بزرگ مثل دریا قرار دارد. همین دریا برای خیلی از جوانان بوشهری یک مکان تفریحی محسوب می‌شود که متاسفانه بهره‌برداری درست و حداکثری از آن نداریم.

نسل جوان حال نسل کم طاقتی است، وقتی از پدران سوال می‌کنیم که چگونه اوقات فراغت خود را سپری می‌کردند سریع از زمین‌های خاکی و بازی‌های بومی محلی می‌گویند در صورتی که گذشته امکاناتی وجود نداشته است.

نوجوانان حالا بیشتر وقت خود را از طریق انواع کلاس‌ها سپری می‌کنند،کلاس‌هایی که بیشتر برای وقت گذرانی است نه چیز دیگر و همین موضوع نشانگر نبود امکانات کافی در شهر ما بوشهر است.

کمبود امکانات تفریحی و سردرگمی جوانان

نبود مکان تفریحی مثل بوستان‌های بزرگ و همراه با امکانات رفاهی، مجتمع‌های تفریحی، شهربازی باعث شده تا جوانان و نوجوانان نتوانند اوقات فراغت خود به ویژه در تابستان را پر کنند.
برای مثال از چندین جوان پویا پیرامون مسئله اوقات فراغت سوال کردیم، با وجود داشتن دریا و ساحل زیبا، اما ۸۰ درصد این‌ها خواهان یک پارک آبی بودند.
شهر بوشهر انواع باشگاه‌ها و مدارس فوتبال دارد که در کشور نامی هستند و این باشگاه‌ها بخشی از اوقات فراغت آنها را می‌گیرد که صد البته با مشکلاتی هم همچون مشکلات مالی همه باشگاه های شهر مواجه هستند.
از جهت احداث یک دهکده گردشگری با خرجی میلیاردی نوید آینده خوبی را برای پر کردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان می‌داد اما هنوز آنطور که باید و شاید نتوانسته جوانان را به خود جذب کند و صرفا محلی برای تردد و خواب سگ‌های ولگرد تبدیل شده است و همین مساله سبب شده تا استقبالی از سوی شهروندان نسبت به این مکان تفریحی شاهد نباشیم.

با این همه به این نتیجه می‌رسیم که استفاده صحیح و کامل از این زیر ساخت‌ها صورت نمی‌گیرد. روز جمعه خیابان ورزشگاه شهید مهدوی پیست موتورسواری و رالی ماشین برگزار می‌شود و بسیاری از علاقه مندان این حوزه دور هم جمع می‌شوند، اما آیا در یک خیابان آن هم در یک محله سکونتگاهی، ایجاد این فضا کار درستی است؟ آیا نباید مسؤولین چاره‌ای بیاندیشند و هم مکان درست و ایمن درست کنند تا شاهد اتفاق ناگوار همچون امسال که به کشته شدن یک شهروند انجامید نباشیم.

خلاصه شدن تفریح جوانان بوشهر در واژه «دریا»

آنچه که امروز در بوشهر رخ نمایی می کند کمبود امکانات فضای تفریحی و رفاهی برای شهروندان است، شهروندانی که همه تفریح آنها در واژه «دریا» خلاصه شده است و تکراری بودن این مساله سبب شده تا خیلی نشستن در خانه را به شرجی و گرمای طاقت فرسای محیط بیرونی ترجیح دهند یا کافی شاپ ها و رستوران ها و فست فود را برای تفریح و دور همنشینی خود انتخاب کنند که رفتن به هر کدام از اینها هزینه‌های سرسام آوری را می‌تواند در شرایط فعلی اقتصادی و افزتیش تورم و گرانی‌ها حال حاضر به همراه دارد که جا دارد مسؤولان استان به ویژه استانداری و شهرداری فکری به حال اوقات فراغت سالم شهروندان به ویژه نوجوانان و جوانان داشته باشند.

گزارش: سینا ناجی

در تلگرام منتظر شما هستيم
کانل خبری لیمر