۲۷ فقره پرونده قصاص در استان منجر به سازش شد | ليمر
خلاصه

رئیس‌کل دادگستری استان بوشهر:

۲۷ فقره پرونده قصاص در استان منجر به سازش شد

لیمر: رئیس‌کل دادگستری استان بوشهر گفت: با ستاد اقتصاد مقاومتی در دستگاه قضا سال گذشته از بیکاری یک هزار و ۲۰۰ کارگر و تعطیلی واحدهای تولیدی پیشگیری شد.

به گزارش لیمر:علی جمادی روز یکشنبه به مناسبت هفته قوه قضائیه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به شرایط خاص استان بوشهر بر اساس تأکید رهبر معظم انقلاب در سال رونق تولید ستاد اقتصاد مقاومتی در دستگاه قضا تشکیل و پرونده‌های مربوط به این بخش با رویکرد حل موضوع به صورت اساسی در کوتاه‌ترین زمان و بازگشت کارخانه‌های تولید به چرخه تولید اقدام شد.

رئیس‌کل دادگستری استان بوشهر بیان کرد: بر این اساس شرکت‌هایی که درخواستی دارند در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح کنند تا بدون اینکه پرونده قضایی تشکیل شود موردبررسی قرار گیرند که در این ارتباط سال گذشته از بیکاری یک هزار و ۲۰۰ کارگر و تعطیلی واحدهای تولیدی پیشگیری شد.

وی تصریح کرد: یک هزار و ۹۶۷ هکتار از زمین‌های ملی این استان که سال گذشته به شکل‌های مختلف توسط سودجویان تصرف‌شده بود از تملک آنان خارج و به بیت‌المال بازگردانده شد و همچنین در مورد قلع‌وقمع بنا و مستحدثات ایجادشده در این زمین‌ها نیز ۷۴ مورد پرونده تشکیل شد که به اجرا درآمد و با رفع آثار تجاوز تحویل دستگاه‌های مربوط از جمله منابع طبیعی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی شده است.

جمادی بیان کرد: سال گذشته کل پرونده‌های ورودی به دستگاه قضا و شوراهای حل اختلاف استان بوشهر ۲۵۷ هزار و ۴۲۲ مورد بود که از این شمار ۲۱۴ هزار و ۲۸۲ پرونده مربوط به دادگستری و ۴۳ هزار و ۱۴۰ مورد ورودی شوراهای حل اختلاف است.

بیش از ۲۱۰ هزار پرونده در دادگستری‌ها مختومه شد

رئیس‌کل دادگستری استان بوشهر با بیان اینکه در این مدت ۲۱۰ هزار و ۸۸ پرونده در دادگستری‌ها و ۴۳ هزار و ۸۰۱ پرونده در شوراهای حل اختلاف مختومه شده است که ۶۶۱ فقره پرونده از موجودی سال‌های قبل است اظهار داشت: چارت مصوب دستگاه قضایی در استان بوشهر ۲۹۴ نفر است که در زمان حاضر تنها ۱۷۰ نفر معادل ۶۰ درصد و در بخش کارکنان اداری نیز یک هزار و ۴۹۰ پست سازمانی تعریف‌شده که تنها ۶۴۳ نفر معادل ۴۰ درصد مشغول به کار هستند.

جمادی کاهش اطاله دادرسی، ورودی پرونده‌ها، صدور حکم‌های اثرگذار و باکیفیت را با فعالیت مدیریت پیشگیری و استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف از جمله اقدامات دستگاه قضا برای سال جاری عنوان کرد و اضافه کرد: سال گذشته ۱۰۰ درصد برنامه‌های آموزشی ضمن خدمت در استان اجرا و امسال نیز این برنامه‌ها با جدیت دنبال می‌شوند.

سال گذشته از کل پرونده‌های ورودی یک‌سوم آن‌ها با صلح و سازش مختومه شد

وی با اشاره به اهمیت موضوع صلح و سازش گفت: حل‌ و فصل و صلح و سازش برخی از پرونده‌ها در شورای حل اختلاف مورد توجه قرار دارد به نحوی که سال گذشته از کل پرونده‌های ورودی یک‌سوم آن‌ها با صلح و سازش مختومه شد و استان بوشهر جزو استان‌های برتر در این بخش به شمار می‌رود.

۲۷ فقره پرونده منجر به قصاص به منجر به سازش شد

وی با بیان اینکه با تلاش‌های صورت گرفته و جلب رضایت اولیای دم از سال ۹۴ تا ۹۷، ۲۷ فقره پرونده منجر به قصاص به منجر به سازش شد گفت: استان بوشهر در حوزه پیشگیری از وقوع جرم نیز جزو ۱۰ استان برتر کشور قرار دارد و در زمینه جلب حقوق شهروندی نیز پیشرو است.

رییس دادگستری استان بوشهر بیان کرد: اگرچه بخشی از مطالبات در مرحله بازپرسی پرونده به شاکیان پرداخت شد، ولی نیازمند دقت بیشتر می‌باشد تا پرونده مستدل و کامل گردد، از این‌ رو پرداخت مابقی وجوه به قطعی شدن رأی دادگاه درباره متهم موکول گردیده است.

جمادی بیان کرد: در زمینه پیشگیری و مقابله با فساد، دادگستری استان جدیت دارد و علاوه بر نیروهای پرسنلی، در خصوص موارد پیرامونی که جزو پرسنل قضایی نیستند نیز با جدیت موارد تخلف رصد می‌شود.

در تلگرام منتظر شما هستيم
کانل خبری لیمر