بزرگترین درس عاشورا هشدار نسبت به استحاله فرهنگی و سیاسی است | ليمر
خلاصه

بزرگترین درس عاشورا هشدار نسبت به استحاله فرهنگی و سیاسی است

لیمر: تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با اشاره به نقش خواص و نخبگان در انحراف فرهنگی سیاسی در طول تاریخ گفت: اسلام اجازه نمی‌دهد مردم چشم و گوش بسته از خواص و نخبگان پیروی کنند.

به گزارش لیمر، آیت‌الله محمد محمدی ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در همایش امامت و ولایت که در سالن شهید جنگروی سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) استان تهران برگزار شد، اظهار داشت: در عاشورا عبرت‌های اخلاقی، سیاسی و اجتماعی متنوعی وجود دارد که هر کدام نیاز به بحث مفصل و مستقل دارد ولی مهم‌ترین عبرت و بزرگترین درس تاریخ عاشورا هشدار نسبت به استحاله فرهنگی و سیاسی یک جامعه ارزش‌مدار است.

وی با بیان اینکه این مطلب یک موضوع جدی برای توطئه‌گران علیه نظام اسلامی است، ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران با الهام از فرهنگ عاشورا و توسط یکی از سلاله‌های پاک حسین بن علی(ع) به وجود آمد که فوق‌العاده مهم و عبرت‌آمیز بود.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) با اشاره به حضور حدود ۲۰ سال قبل در کشور الجزایر اضافه کرد: انقلاب این کشور از مساجد شروع شد و روحانیون بنیان‌گذار آن بودند و رهبر این نهضت عارف بوده که بسیار با انقلاب ما مشابه بود و من با حضور در این کشور شوکه شدم و در مدت ۵۰ ساله این انقلاب آن چنان برنامه‌ریزی کرده بودند که زبان عربی خود را فراموش و فرانسوی حرف می‌زدند و اذان در رادیو و تلویزیون گفته نمی‌شد و این خطر جدی برای انقلاب ما هم وجود دارد و باید هوشیار و آگاه باشیم.

آیت‌الله ری شهری با بیان اینکه نقطه قوت ما پیوند با ولایت است که الجزایر از آن محروم بود، یادآور شد: ۵۰ سال بعد از وفات پیامبر اکرم(ص) جامعه آن‌قدر استحاله و منحرف و دیدگاه مردم چنان عوض شد که بزرگترین شخصیت علمی اخلاقی سیاسی آن دوران حضرت امام حسین(ع) به دست مردمی که بدون واسطه یا یک واسطه فضائل آن حضرت را شنیده بودند به دست‌شان فرزند پیامبر به فجیح‌ترین وضع ممکن کشته شد.

وی با اشاره به اینکه دشمن برای استحاله فرهنگی سیاسی از عوامل مختلفی استفاده می‌کند، عنوان داشت: خواص و نخبگان به عنوان عاملی مهم همواره در طول تاریخ نقش مهمی در انحراف فرهنگی سیاسی داشته به همین دلیل اسلام اجازه نمی‌دهد مردم چشم و گوش بسته از خواص و نخبگان پیروی کنند.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) با تأکید بر اینکه در زیارت عاشورا چندباری نخبگان جامعه را که زمینه‌ساز عاشورا بودند لعن می‌کند، تصریح کرد: امام راحل در نامه‌ای به قائم مقام رهبری می‌فرماید در تاریخ اسلام خیانت بزرگانش به اسلام فراوان است که از خدا می‌خواهم پدر پیر مردم ایران صبر و تحمل عطا کرده و او را ببخشد و زودتر از دنیا ببرد تا طعم تلخ خیانت را بیش از این نچشد.

آیت‌الله ری شهری بزرگترین عبرت پیام عاشورا به نخبگان را هشدار نسبت به دنیاطلبی دانست و افزود: این عامل سبب شد آن روز در برابر امام حسین(ع) و امروز در مقابل رهبری صف بکشند و دنیا و آخرت خود را به بدترین شکل ممکن فروختند که به ما هوشیاری برای انحرافات و تهدیدات هشدار می‌دهد تا هر فرد، روحانی و مسؤولی صحبت و سخنرانی می‌کند دنبالش نرفته و پیروی نکنیم و میزان فقط رهبری است.

وی هدف همه پیامبران و امام حسین(ع) را نجات جهالت مردم برشمرد و ابراز داشت: فرهنگ عاشورا در پیروزی انقلاب اسلامی و امروز سایر نهضت‌ها نقش اساسی داشته و امام حسین(ع) می‌تواند همه ملت‌ها را نجات دهد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) به تحریف مجالس عزاداری توسط دشمن از نظر محتوا و شکل عزاداری اشاره کرد و گفت: برای عزاداری باید هدف تعیین شود و فلسفه عزاداری با فلسفه قیام باید یکی باشد و به همان دلیل که ارباب شهید شد عزاداری‌ها باید در همان راستا باشد.

آیت الله ری شهری با تأکید بر اینکه عزاداری ما باید هدف‌دار و زمینه‌سازی برای حکومت جهانی اسلام و ظهور امام زمان(عج) و پیروزی خون بر شمشیر باشد، ادامه داد: از منابع غیراصولی و نامعتبر استفاده نشود و انبیای الهی را با غلو در مجالس اهل بیت(ع) کوچک نکنیم.

وی با اشاره به تحریف شکلی مجالس عزاداری اظهار داشت: قمه زنی قطعا خلاف بوده و در این عزاداری که از نظر فقهی عبادتی بزرگ است نباید بدعت گذاشته شود.

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) با تأکید بر اهمیت نوع برخورد با بدعت ادامه داد: جوانی که نادانسته لخت می‌شود یا قمه می‌زند امام حسین(ع) را دوست دارد و باید برای برخورد با این بدعت‌ها با سردمداران و افراد خبیثی که با هدف انجام می‌دهند برخورد و کار اطلاعاتی و فرهنگی انجام شود.

در تلگرام منتظر شما هستيم
کانل خبری لیمر