خلاصه

واعظی:

اگر در مذاکرات به نتیجه نرسیم گام چهارم برداشته می‌شود

لیمر: رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: اگر تا مدت زمان دو ماه که عنوان شده، در مذاکراتی که وجود دارد آنچه ما به‌دنبال آن هستیم حاصل نشود، قطعاً گام چهارم را بر خواهیم داشت.

به گزارش لیمر، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت و در جمع خبرنگاران درباره گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای گفت: اگر تا مدت زمان دو ماه که عنوان شده، در مذاکراتی که وجود دارد آنچه ما به‌دنبال آن هستیم حاصل نشود، قطعاً گام چهارم را بر خواهیم داشت.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره مسدود شدن حساب بانکی برخی از ایرانی‌ها در مالزی گفت: این اتفاق فقط برای دانشجویان در مالزی نبود و در برخی کشورهای دیگر نیز اتفاق افتاده و بر اساس مشکلاتی است که برای تحریم‌ها به‌وجود می‌آید ولی وزارت خارجه و سفارتخانه ما رایزنی‌هایی کردند که بسیاری از اینها باز شده است و این مسئله در حال پیگیری است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در ادامه درخصوص اتفاقات اخیر در عراق و لبنان گفت: وضعیتی که الان به وجود آمده و اینکه آمریکا و عربستان و برخی کشورهای دیگر و رژیم صهیونیستی بر خواسته‌های ‌مردم سوار شده و فضای مجازی را کنترل می‌کنند، خط می‌دهند و از نظر مالی هم حمایت می‌کنند و به نظر می‌رسد در مجموع به ضرر مردم لبنان و عراق است. موضع جمهوری اسلامی ایران همواره این بوده که دولت‌ها باید به خواست مردم توجه کنند و مطالبات نیز باید به نحوی بیان شود که باعث هرج و مرج، بهم‌ریختگی اوضاع و تخریب و مجروح و کشته شدن افراد نشود. توصیه ما همواره دعوت به آرامش و اجازه ندادن به دخالت نیروهای خارجی است که از این فضا، اهداف خودشان دنبال می‌کنند. هدفشان نیز این است که دولت مستقر را تضعیف کنند و همچنین مرجعیت و احزاب قانونی را نزد مردم فاسد جلوه دهند. از طرف دیگر تلاش زیادی انجام می‌دهند تا با شعارهایی که می‌سازند، فاصله‌ای بین جمهوری اسلامی با عراق ایجاد کنند. باید هم‌آنها هم ما این‌آگاهی را داشته باشیم که خارجی‌ها به این اهدافشان نرسند.

واعظی در پاسخ به سوالی درخصوص انتقاداتی که درباره اظهارات اخیر رئیس‌جمهور درباره رفراندوم عنوان شده است، تصریح کرد: متوجه نیستم کسانی که مخالف یک اصل قانون اساسی هستند به چه چیزی اشکال دارند؟ بالاخره این یک اصل مترقی است که در قانون اساسی ما وجود دارد و بعد از انقلاب هم هر زمان که مراحل آن طی شده از آن استفاده کردیم. با این اصل نباید مخالفت کرد ضمن اینکه این اصل صراحت دارد که باید مراحل آن طی شود و در اختیار یک ارگان هم نیست.

وی ادامه داد: بالاخره دولت، مجلس و مقام معظم رهبری باید به یک نقطه روشنی برسند تا این اصل اجرایی شود. به اعتقاد من این مخالفت ندارد همانند بقیه اصولی است که در قانون اساسی وجود دارد و در مقاطعی لازم هست که از آن استفاده شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره مهلت گروه ویژه اقدام مالی به کشورمان برای تصویب کنوانسیون‌های مرتبط با FATF تصریح کرد: موضع دولت روشن است. اعتقاد ما بر این است و به صراحت هم اعلام کردیم؛ هرچند امروز از طرف فشارهایی که آمریکا وارد می‌کند، بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی نمی‌توانند آن طور که می‌خواهند کار کنند و محدودیت‌هایی برای تحریم و روابط بانکی ما به وجود آمده است.

وی در ادامه گفت: ما قطعا اینها را موقت می‌دانیم و فکر می‌کنیم دیر یا زود این تحریم‌ها رفع می‌شود، موانع بانکی ناشی از تحریم نیز برداشته خواهد شد و بانک‌های ما مانند گذشته باید با بانک‌های دنیا کار کنند.

واعظی افزود: دولایحه از چهار لایحه‌ای که به مجلس رفته، تصویب شده و سومین لایحه پالرمو بود که مجلس آن را تصویب کرده و شورای نگهبان هم هیچ اشکالی نگرفته است. هیئت نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام هم ایرادی به این لایحه گرفته، و لایحه به مجمع برگشته است. مجمع بر اساس آیین‌نامه داخلی باید ظرف یک سال به آن رسیدگی می‌کرده و اگر در مدت زمان یک سال رسیدگی نمی‌شده به نظر قبلی شورا بازمی‌گشته است. این لایحه در مدت یک‌سال رسیدگی نشده و الان برگشته است.

وی گفت: اکنون معاونت حقوقی رئیس‌جمهور و بسیاری از حقوق‌دانان معتقدند که این لایحه الان تبدیل به قانون شده و رئیس‌جمهور می‌تواند آن را ابلاغ کند. به اعتقاد ما باید از فرصت استفاده کنیم و نگذاریم که خودمان، خودمان را تحریم کنیم.

وی در پاسخ به اینکه برخی می‌گویند با تصویب لوایح مربوط به FATF اطلاعات کشور به خارجی‌ها داده می‌شود، تصریح کرد: کسانی که این سخنان را بیان می‌کنند اصلا روابط خارجی و بانکی را نمی‌دانند، الان در خرید و فروش‌هایی که در حال انجام است در همین حد هم اطلاعات تبادل می‌شود و این اطلاعات خیلی مانع کار نیست. کسانی که الان مانع شده‌اند یا تبلیغ می‌کنند که این لوایح نباید تصویب شود باید روشن با مردم صحبت کنند و مسئولیت عدم تصویب این لوایح را بپذیرند.

رئیس دفتر زئیس‌جمهور گفت: متاسفانه صدا و سیما در این‌باره یک‌طرفه عمل می‌کند و مواضع دولت و سخنان موافقان، چه حقوقدان‌ها و دانشگاهی‌ها را پخش نمی‌کند. بلکه بیشتر سخنان افراد خاص که مخالف هستند یا خود آنها بخشی را به عنوان مستند تولید می‌کنند و ویژه و هر آن چه که دلشان می‌خواهد را آماده و پخش می‌کند و حتی سخنان رئیس‌جمهور را بخش‌بخش منتشر می‌کند که کار صحیحی نیست. برای موضوعی که ملی است باید بی‌طرفانه و ملی برخورد داشت و با مردم صریح و روشن صحبت کرد تا کسانی که مخالفت می‌کنند، بدانند کارشان به نفع آینده کشور نخواهد بود.

وی همچنین در ادامه درخصوص اقدامات دولت در خصوص توسعه سیاسی و فعالیت احزاب، گفت: آنچه که رئیس‌جمهور در سال ۱۳۹۲ مطرح کردند و تاکنون دنبال کرده‌اند اکنون توسط وزارت کشور پیگیری می‌شود. این وزارتخانه رابطه خوبی نیز با احزاب دارد و وزارت کشور به تشکل‌های سیاسی با تفکرها و دیدگاه‌ها و ائتلاف‌های مختلف مجوز فعالیت داده و در مقایسه با دولت‌های قبلی کار بسیاری خوبی انجام شده است. اتفاقات پیش آمده در روز انتخابات کمیسیون ماده ۱۰ احزاب را بررسی و دنبال می‌کنیم تا در جلسه بعدی تکرار نشود.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور درباره یارانه‌ها و اینکه گفته می‌شود چند میلیون نفر از دریافت‌کنندگان یارانه‌ها حذف شده‌اند تصریح کرد: این موارد مرتبط مطرح می‌شود و موضوع جدیدی هم نیست، در این ۶ سال گذشته بارها درباره حذف یارانه خانوارها صحبت شده است و هیچ زمان هم اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی همواره و هر سال خواسته‌ای را برای درج در قانون بودجه از دولت مطرح می‌کند که بسیاری از مردم نیزهمین خواسته را دارند که کسانی که وضعیت زندگی و اقتصادی خوبی دارند نباید یارانه دریافت کنند که البته این حرف درستی است ولی اینکه دولت ۲۴ میلیون نفر را از دریافت یارانه حذف کند نادرست است. روش دولت برای حذف یارانه‌بگیرها بر اساس مطالعه و تدریجی است، ‌ هر جا هم اشتباه انجام شود بلافصله برمی‌گردانیم و مردم اصلا نگران نباشند. برخی می‌خواهند بی‌دلیل مردم را نگران کنند، فقط یارانه برخی از خانوارها که درآمد و وضعیت اقتصادی خوبی دارند پس از بررسی و بر اساس یک مکانیزم مشخص و به صورت تدریجی حذف می‌شود.

رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور درباره کشته شدن رهبر گروه تروریستی داعش گفت: با کشته‌شدن البغدادی داعش تمام نمی‌شود، داعش دست‌پرورده آمریکایی‌ها بود و زمانی که لازم بود به هر روشی از او حمایت و استفاده کردند، اما حال که در آستانه انتخابات داخلی قرار دارند و نیازمند یک برگ برنده هستند این کار را انجام دادند واعظی به ماجرای کشته‌شدن رهبر گروه تروریستی القاعده اشاره کرد و گفت: در آن زمان هم باراک اوباما رئیس‌جمهور سابق آمریکا نزدیک به انتخابات، بن‌لادن را هدف قرار داد و این اقدامات نشان می‌دهد رهبران این گروه‌ها در دسترس و تیررس آمریکایی‌ها هستند و هرزمان که بخواهند از آنها استفاده کرده و زمانی هم که آنها را لازم ندارند به نوع دیگری به عنوان برگ برنده استفاده می‌کنند.